מטפלת סיעודית ותפקידיה

אנשים רבים הסוברים כי ההורים, הסבים והסבתות זקוקים למטפלת סיעודית, אינם מתעמקים בתפקידה וכיצד .היא יכולה לשפר את איכות חייהם של המטופלים. להלן, נעסוק בתפקיד המטפלת הסיעודית ובשירותים שהיא יכולה להעניק לקשיש או לקשישה.

אילו קשישים זקוקים למטפלת סיעודית?

באופן כללי, ניתן לומר כי מדובר בקשישים שמתקשים לבצע פעולות יומיום בסיסיות ופשוטות בעצמם, כמו אכילה, שתיה, רחצה וכד', מכל סיבה שהיא. אוכלוסייה זו מורכבת מקשישים שיש להם קושי פיזי, תשישות נפשית, צורך בהחלמה ממחלות או מניתוחים, הקלה על בדידות ועוד.

התאמה למגבלותיהם של הקשישים

לפני שנפרט מעט יותר לעומק אודות שירותי המטפלת הסיעודית, יש להבין כי תפקידה העיקרי הוא להעניק סיוע לקשיש\ה בדיוק היכן שהם זקוקים לשירותיה, כלומר לעשות עבורם את מה שהם לא יכולים לעשות בעצמם בחיי היומיום, במטרה להעניק להם איכות חיים מיטבית, לסייע להם לשמור על שגרת יום קבועה ונורמטיבית וכן, להעניק להם ולבני משפחותיהם שקט נפשי. לכן, תפקיד המטפלת הסיעודית נגזר למעשה מן הצורך האינדיבידואלי של כל מטופל ומטופל.

סיוע באכילה

סיוע באכילה נחשב לאחד השירותים הבסיסיים ביותר המוענקים על ידי מטפלים ומטפלות לקשישים בכלל, ומטפלים סיעודיים בפרט. אכילה היא פעולה בסיסית שבכוחה להשפיע רבות על המטופל, בין אם מדובר במצב בריאותו ובין אם מדובר במצבו הנפשי. תפקידה של המטפלת הסיעודית כולל הן האכלה בפועל והן הקפדה על כמות או סוג המזון, דיווח לבני המשפחה אודות שינוי הרגלים אצל המטופל וכד'.

עזרה בניידות

מצב סיעודי של קשיש\ה כולל לרוב גם קושי בניידות, בין אם מדובר בקושי פיזי בתנועה או בקושי אחר המונע מהמטופל\ת את היכולת לצאת מהבית בעצמו. במקרה כזה, תפקידה של המטפלת הסיעודית (כמובן בהתאם להוראות הצוות הרפואי או המשפחה של המטופל\ת) הינו להעניק לאותם מטופלים ליווי אישי בעת היציאה מהבית וכמו כן, להשגיח ולסייע להם בכל מה שיצטרכו. יש לציין שגם סיוע זה חיוני לשמירה על איכות החיים הבסיסית של המטופלים, שכן אחד הקשיים שמאפיינים קשישים מוגבלים באשר הם הוא חוסר היכולת לצאת מהבית בכוחות עצמם.

ניהול משק בית

טיפול בקשישים בביתם כולל בין היתר גם שמירה על סביבת המטופל\ת, מבחינת ניקיון וסדר, הסרת מכשולים שיכולים  להקשות על ההתניידות בבית וכן, שמירה על היגיינה בהתאם לצורך. לכן, תפקידה של המטפלת הסיעודית הוא לסייע למטופל\ת גם בכך, בייחוד כשהמטפלת הינה היחידה שנמצאת עם הקשיש\ה לאורך רוב שעות היום. הסיוע בניהול משק בית איננו חיוני רק לקשישים הזקוקים לסיוע פיזי בעיקר, אלא גם לקשישים שזקוקים לסיוע כזה עקב מצבם הנפשי, לרבות חולי דמנציה או אלצהיימר.

רחצה, הלבשה וארגון המטופל\ת

קשישים רבים זקוקים לסיוע בהלבשה והתארגנות בבוקר או לאחר הרחצה וכד'. לכן, תפקידה של המטפלת הסיעודית היא לסייע לאותם קשישים במטלות אלה, לרבות סיוע ברחצה וכד'. סיוע זה ניתן על ידי המטפלת בהתאם לצורך או לקושי המסוים של הקשיש\ה. סיוע תוך התחשבות במטופלת

רבים מן השירותים שהזכרנו לעיל כוללים בעיקר את הצד הטכני של הטיפול, אולם חשוב לציין כי הגדרת תפקיד מטפלת סיעודית חייב לכלול גם התייחסות לפן האנושי שבתפקיד. אחד מתפקידיה העיקריים של המטפלת הינו להעניק תמיכה למטופלים, תוך סיוע בשמירת תחושת עצמאות וחיוניות. תמיכה זו תבוא לידי ביטוי בסבלנות ובמסירות הטיפול, בהקשבה להחלטות המטופל\ת (כמו למשל כשהמטופלים מעדיפים לבחור בעצמם את הבגדים וכד'), הקשבה לצרכים ספציפיים וכן כאמור, עבודה בצמוד להוראות הצוות הרפואי והמשפחה.

 


אנחנו גם נמצאים בפייסבוק

או חפשו בגוגל לכל סיעוד ורווחה


הרשמה למגזין האינטרנט שלנו

אנחנו לא מציקים, מנסים לאגד את כל העדכונים מעולם הסיעוד וטיפול הביתי


המידע המופיע באתר זה הינו בגדר מידע כללי המתבסס על הידוע ביום הפרסום הגלוי, הציבורי והנגיש לכלל הציבור ומקורות מידע אחרים, לרבות מידע שנאסף ונערך ע"י עורכי האתר ו/או המשתתפים בכתיבת התכנים.
השימוש במידע הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש, ואין לראות במידע כחוות דעת מוסמכת ו/או ייעוץ ו/או המלצה מקצועית או רפואית מכל סוג שהוא. אין לראות מידע המתפרסם באתר זה כמידע שלם ו/או ממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. המידע אינו מהווה תחליף לבדיקה יסודית ופרטנית ו/או להתייעצות עם יועצים מקצועיים הבקיאים בתחום המקצועי הרלוונטי.

צרו אתנו קשר לתיאום ייעוץ

נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA