מחלות נפוצות במצב סיעודי

חולה סיעודי הוא חולה אשר אינו יכול לבצע באופן עצמאי פעולות יום יומיות שונות, כמו לקום מהכיסא או מהמיטה, להתלבש ולהתפשט, להתקלח וכדומה. אותן פעולות שנראות לנו טריוויאליות, והן הבסיס להתנהלות העצמאית שלנו, הופכות להיות בלתי אפשרויות כתוצאה ממחלה או תאונה.

חולה סיעודי הוא חולה אשר אינו יכול לבצע באופן עצמאי פעולות יום יומיות שונות, כמו לקום מהכיסא או מהמיטה, להתלבש ולהתפשט, להתקלח וכדומה. אותן פעולות שנראות לנו טריוויאליות, והן הבסיס להתנהלות העצמאית שלנו, הופכות להיות בלתי אפשרויות כתוצאה ממחלה או תאונה.
תהליך ההזדקנות פוגע בתפקוד התקין של הגוף ושל המערכות השונות המרכיבות אותו, ולכן עולה הסיכון להתפתחות של מחלות ומצבים רפואיים שונים. ישנן מספר מחלות אשר עשויות לפגוע בתפקוד העצמאי של הקשיש, ומאחר וקצרה היריעה בחרנו להתייחס בפירוט למחלת הסרטן ולמחלות לב וכלי דם.

סרטן

בעשרות השנים האחרונות, מחלת הסרטן היא גורם מוביל לתמותה בקרב בני הגיל השלישי. למרות שאנו רגילים להתייחס לסרטן בתור מחלה אחת, כאשר למעשה סוג הגידול הוא זה שמשפיע על אופי המחלה וחומרתה. הטיפולים הכימותרפיים מחלישים מאוד את הגוף, ועלולים לגרום למגוון של תופעות כמו כאב, ירידה בתיאבון, סחרחורות ועוד, ובכך לפגוע בתפקוד התקין של החולה ולהביאו למצב סיעודי. וכך גם במידה והגרורות התפשטו ופגעו במערכת העצבים.
הטיפול במחלת הסרטן הוא טיפול מולטי-דיציפלינרי ומשלב אנשי טיפול שונים. הרופא האונקולוג הוא זה שמוביל את האבחון והטיפול, אך פעמים רבות יש צורך בסיוע של מומחים נוספים מתחום מקצועות הבריאות. במידה והגידול פוגע באחת ממערכות הגוף כמו מערכת הנשימה, המערכת האנדוקרינית וכדומה- ישולב בטיפול רופא מומחה מתחומים אלו, על מנת לסייע לייצב את המצב ככל הניתן. פעמים רבות ניתן לפנות גם למרפאת כאב על מנת לסייע גם בתחום זה, ולהקל על הכאבים.
ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה ממקדים את המענה בהתמודדות עם המצב החדש, ופיתוח אסטרטגיות שונות לשמירה על התפקוד. תחום התזונה חשוב על מנת לאפשר לחולה לקבל את ההזנה הראויה ולמנוע הדרדרות לתת משקל ותת תזונה. בתחום הנפש ניתן לקבל סיוע ותמיכה הן לחולה והן לבני המשפחה.

מחלות לב וכלי דם

קבוצת מחלות זו פוגעת במערכת הלב וכלי הדם במספר דרכים שונות. ישנן מחלות לב כמו אי ספיקת לב אשר פוגעות בשריר הלב, ופוגעות ביכולתו להתכווץ ולהתרחב- ובכך זרימת הדם לגוף פוחתת עד כדי פגיעה באיברים השונים, וביניהם המוח.
פגיעה בכלי הדם יכולה לבוא לידי ביטוי בהיחלשות דופן כלי הדם, ובכך עולה הסיכון לקריעה של כלי הדם ולדימום. כאשר מדובר בשבץ מוחי דימומי, הדם מצטבר בתוך חלל הגולגולת ומפעיל לחץ רב על תאי המוח הרגישים. הסימנים לשבץ מוחי דימומי הם כאב ראש, שיתוק או חולשה בצד אחד של הגוף, דיבור מבולבל וקושי להתמצא, לעיתים עד כדי אובדן הכרה. ככל שהדימום נמשך כך המצב הולך ומדרדר, כאשר תגובה מהירה וטיפול בביה"ח יסייעו להפסיק את ההידרדרות ואולי אף יאפשרו שיפור של המצב.
פגיעה אחרת בכלי הדם היא היווצרות של שכבות פלאק סביב הדופן הפנימית של כלי הדם. כאשר הפלאק מתנתק הוא עשוי להיסחף לכלי דם קטנים יותר ולחסום אותם. כאשר הפלאק מגיע למוח הוא גורם לשבץ מוחי חסימתי, ומונע את אספקת החמצן לתאי המוח. הסימנים דומים לסימני שבץ מוחי דימומי, כאשר החומרה תלויה במקום הפגיעה. גם כאן חשוב להחיש את החולה לביה"ח במהירות.
לאחר הטיפול הראשוני בביה"ח, החולה יעבור תהליך שיקומי באמצעות פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, ובמידת הצורך גם על ידי קלינאיות תקשורת. המטרה היא לסייע למטופל לרכוש מחדש את היכולות שנפגעו, או לפתח אסטרטגיות להתמודדות ופיצוי על המצב.
שמירה על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית, איזון של מחלות רקע כמו סוכרת, יתר לחץ דם ועודף כולסטרול הן המפתח לשמירה על הלב וכלי הדם, ומניעת התפתחות השבץ המוחי.

אנחנו גם נמצאים בפייסבוק

או חפשו בגוגל לכל סיעוד ורווחה


הרשמה למגזין האינטרנט שלנו

אנחנו לא מציקים, מנסים לאגד את כל העדכונים מעולם הסיעוד וטיפול הביתי


המידע המופיע באתר זה הינו בגדר מידע כללי המתבסס על הידוע ביום הפרסום הגלוי, הציבורי והנגיש לכלל הציבור ומקורות מידע אחרים, לרבות מידע שנאסף ונערך ע"י עורכי האתר ו/או המשתתפים בכתיבת התכנים.
השימוש במידע הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש, ואין לראות במידע כחוות דעת מוסמכת ו/או ייעוץ ו/או המלצה מקצועית או רפואית מכל סוג שהוא. אין לראות מידע המתפרסם באתר זה כמידע שלם ו/או ממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. המידע אינו מהווה תחליף לבדיקה יסודית ופרטנית ו/או להתייעצות עם יועצים מקצועיים הבקיאים בתחום המקצועי הרלוונטי.

צרו אתנו קשר לתיאום ייעוץ

נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA