טכנולוגיה בגיל השלישי

קשישים רבים נרתעים משימוש בטכנולוגיה העדכנית, מחשש שלא יצליחו ללמוד אותה כראוי, או מתוך חוסר רצון להשקיע משאבים ולהכיר אפשרויות החדשות להם.

ישנם היום פיתוחים טכנולוגיים נהדרים שיכולים לסייע רבות לקשישים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באנשים המתקשים לצאת מביתם.

להתחבר מכל מקום
יתרונה הגדול של הטכנולוגיה היא היכולת ליצור קשר ולהיות מחובר מכל מקום, בצורה נוחה ומהירה. המשמעות הראשונה היא כמובן היכולת לספק לקשישים תקשורת זמינה עם קרובי משפחה וחברים, הן באופן יום יומי והן ברגעי משבר. בזכות האינטרנט ניתן להיחשף למגוון רחב מאוד של ידע ותחומי עניין שונים, באופן שלא היה אפשרי בעבר. המשמעות היא שכל אדם יכול להעמיק בנושאים המעניינים אותו ולהרחיב את אופקיו. הדבר משמעותי במיוחד עבור קשישים אשר מרותקים לביתם, וזקוקים לאפשרות נוחה לתקשר עם העולם החיצון.
נוסף על כך ואולי משמעותי אף יותר, היכרות עם הטכנולוגיה ושימוש בה יכול להעניק ביטחון ותחושה של מסוגלות, ולאפשר מימד חדש של התנהלות עצמאית. כולם חשובים לחיזוק הערך העצמי והבריאות הנפשית.

טלפונים סלולריים המתאימים לגיל השלישי
ניתן לרכוש היום טלפונים פשוטים המיועדים לגיל השלישי, וכוללים לחצנים גדולים, ומסך פשוט שניתן לשלוט על גודל התצוגה. אך כדאי לדעת כי מסכי מגע בהחלט יכולים להקל את השימוש, ולפתוח בפני בני הגיל השלישי עולם חדש לחלוטין. ישנם מכשירים אשר מאפשרים מראש מספר מצומצם יותר של פונקציות כדי להקל על השימוש, אך כדאי לדעת כי ניתן לבצע התאמות שונות גם במכשירים של כל החברות הגדולות. ביניהן התאמה של גודל התצוגה, תאורת המסך, ניגודיות וכדומה. אומנם תחום זה זכה לתשומת לב מועטה מצד החברות הגדולות, אך בשנים האחרונות יש יותר תשומת לב לבני הגיל השלישי, והתייחסות אליהם כקהל יעד משמעותי.

אפליקציות ושימושים נוספים
ישנן מספר אפליקציות שמטרתן לשנות את תצוגת הסמארטפון כך שתהיה פשוטה ונגישה יותר. ניתן להשתמש באפליקציות הללו באופן קבוע, או להיעזר בהן בשלבים הראשונים של תקופת ההסתגלות, ואז בהדרגה לעבור לשימוש רגיל בסמארטפון.
ישנן מספר אפליקציות המאפשרות לעקוב אחר מדדים רפואיים שונים כמו רמות סוכר, לחץ דם וכדומה. רוב האפליקציות הינן פשוטות ודורשות הזנה ידנית של הנתונים, אך הן מאפשרות לבצע את המעקב בצורה יעילה ונוחה. ישנן גם אפליקציות אשר מאפשרות לבצע רישום של כל תרופות המרשם, לקבל מידע על כל תרופה ולהגדיר מהו מועד הנטילה ואף לקבל התראות בזמן המתאים. וכמובן שישנן אפליקציות אשר משמשות למצבי חירום, בדומה לפעילות של לחצן מצוקה.
ישנן אפליקציות המסייעות להנגיש את הטכנולוגיה ואת התכנים. הדבר נעשה באמצעות אפליקציות אשר מאפשרות את הגדלת תצוגת המסך או תצוגת המקלדת, אפשרות של הקראת התכנים ואפילו אפשרות של כתיבת הודעה או דואר אלקטרוני באמצעות דיבור. התוכנה מזהה את הצלילים ומתרגמת אותם למילים.

כלים טכנולוגיים משפרי חיים
עולם הטכנולוגיה מספק מגוון רחב מאוד של מכשירים ואמצעים שיכולים לשפר מאוד את איכות החיים. ישנם כמובן הפיתוחים הרפואיים כדוגמת מכשירי שמיעה או מכשירים להגברת עוצמת הקול, אשר מסייעים במקרים של ירידה בשמיעה בדרגות שונות.
ישנם היום מכשירי ניטור שונים, בין אם מדובר במכשירי ניטור כלליים המותקנים בבית ותפקידם לוודא כי בני הבית פעילים ולא נמצאים במצוקה. ישנם גם מכשירי ניטור שתפקידם לעקוב אחר המצב הבריאותי, ולהתריע בעת סכנה.
ישנם עזרים טכנולוגיים שונים אשר מאפשרים להנגיש ולסייע לקשישים המתקשים בהליכה או בישיבה, או קשישים אשר איבדו מכוחם הפיזי. המכשירים הללו תומכים ומסייעים לקשישים לבצע את הפעולות היום יומיות השונות.

אנחנו גם נמצאים בפייסבוק

או חפשו בגוגל לכל סיעוד ורווחה


הרשמה למגזין האינטרנט שלנו

אנחנו לא מציקים, מנסים לאגד את כל העדכונים מעולם הסיעוד וטיפול הביתי


המידע המופיע באתר זה הינו בגדר מידע כללי המתבסס על הידוע ביום הפרסום הגלוי, הציבורי והנגיש לכלל הציבור ומקורות מידע אחרים, לרבות מידע שנאסף ונערך ע"י עורכי האתר ו/או המשתתפים בכתיבת התכנים.
השימוש במידע הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש, ואין לראות במידע כחוות דעת מוסמכת ו/או ייעוץ ו/או המלצה מקצועית או רפואית מכל סוג שהוא. אין לראות מידע המתפרסם באתר זה כמידע שלם ו/או ממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. המידע אינו מהווה תחליף לבדיקה יסודית ופרטנית ו/או להתייעצות עם יועצים מקצועיים הבקיאים בתחום המקצועי הרלוונטי.

צרו אתנו קשר לתיאום ייעוץ

נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA